Atceries par ESCAPELLE
un
Postinor

un izvairies no tūkstošiem nepatīkamu jautājumu!

Kontracepcijas metodes izvēle

KĀDA GRŪTNIECĪBAS IZSARGĀŠANĀS METODE IR PIEMĒROTA TEV?

Piemērotas kontracepcijas metodes izvēle ir rūpīgs un atbildīgs lēmums. Kontracepcijas līdzekļu piedāvājums ir gana plašs, lai tu varētu izvēlēties sev piemērotāko.

  • Hormonālā kontracepcija
  • Vīriešu prezervatīvi
  • Pārtrauktais dzimumakts
  • Kalendārā metode
  • Dzemdes jeb intrauterīnās spirāles
  • Sieviešu barjermetodes
  • Spermicīdi
  • Implanti un injicējami līdzekļi
  • Laktācijas amenorejas metode
  • Sterilizācija

KOMBINĒTĀ HORMONĀLĀ KONTRACEPCIJA

Kontracepcijas tabletes

Kontracepcijas jeb pretapaugļošanās tabletes ir vieni no biežāk izrakstītajiem medikamentiem pasaulē. Mūsdienu orālās kontracepcijas līdzekļi satur ļoti mazas hormonu devas, tādu kā progestīns un estrogēns (tā saucamās „kombinētās tabletes”). Ja kontracepcijas tabletes tiek lietotas pareizi, katru dienu, to efektivitāte, novēršot grūtniecības iestāšanos, ir pat virs 99%. Lietošana ir ērta un neietekmē dzimumaktu. Kontracepcijas tabletes var lietot lielākā daļa sieviešu, izņemot atsevišķu kardiovaskulāro saslimšanu vai smagu hronisku slimību gadījumā. Tāpat kontracepcijas tabletes nav ieteicams lietot sievietēm pēc 35 gadu vecuma, kuras daudz smēķē.

Lai noskaidrotu vairāk par to, kā tu vari iegādāties hormonālos kontracepcijas līdzekļus, vai par to sastāvu, vislabāk konsultēties ar savu ģimenes ārstu vai ginekologu.

Plāksteris

Tas ir 20 kvadrātcentimetrus liels transdermāls plāksteris miesas krāsā, kas paredzēts kontraceptīvās iedarbības nodrošināšanai. Tas jāuzlīmē uz tīras, sausas, no apmatojuma brīvas, veselas ādas sēžamvietas (gluteālajā) rajonā, vēdera apvidū, uz augšdelma ārējās virsmas vai uz kādas citas augšējās ķermeņa daļas vietā, kur pret to nerīvēsies ciešs apģērbs.
Plāksteri nedrīkst līmēt uz krūtīm vai uz piesārtušas, iekaisušas vai bojātas ādas. Lai pasargātu ādu no iespējamā kairinājuma, katrs nākamais plāksteris ir jālīmē citā vietā.

Plāksteris, kad tas uzlīmēts uz ādas, katru dienu ievada asinīs noteiktu daudzumu hormonu – estrogēna un progestīna. Devas ir ļoti līdzīgas tām, ko satur zemas devas perorālie kontracepcijas līdzekļi. Tāpat kā kombinētu perorālo kontracepcijas līdzekļu gadījumā, hormoni nomāc ovulāciju, sabiezina dzemdes kakla gļotas un aptur dzemdes gļotādas veidošanos. Teorētiski kontraceptīvā plākstera efektivitāte ir 98,7 līdz 99,7%. Praksē tā efektivitāte ir 92%. Plākstera efektivitāte var būt zemāka sievietēm, kuru svars ir 90 kg un lielāks.

Plāksteris jānomaina vienu reizi nedēļā un jālieto trīs nedēļas pēc kārtas. Tad jāievēro nedēļas pārtraukums.

Vaginālais riņķis

Tas ir riņķis ar diametru 54 mm, kas paredzēts kontraceptīvās iedarbības nodrošināšanai. Riņķi ievada makstī uz trīs nedēļām, pēc tam riņķis jāizņem, lai ievērotu vienu nedēļu ilgu pārtraukumu. Atrodoties makstī, riņķis katru dienu ievada asinīs noteiktu daudzumu hormonu – estrogēna un progestīna. Devas ir ļoti līdzīgas tām, ko satur zemas devas perorālie kontracepcijas līdzekļi.

Tāpat kā kombinētu perorālo kontracepcijas līdzekļu gadījumā, hormoni nomāc ovulāciju, sabiezina dzemdes kakla gļotas un aptur dzemdes gļotādas veidošanos. Teorētiski riņķa efektivitāte ir līdzīga kā kombinētajiem kontracepcijas līdzekļiem – 99%. Praksē tā efektivitāte ir 92%.

Progestagēnu orālā kontracepcija – „minitabletes”

Šīs kontracepcijas tabletes satur tikai viena veida hormonu. Metode ir piemērota sievietēm, kas dažādu iemeslu dēļ nevar lietot kombinēto orālo kontracepciju, kā arī māmiņām, kuras baro bērnu ar krūti. Metodes efektivitāte

VĪRIEŠU PREZERVATĪVI

Prezervatīvi pārsvarā ir no plānas lateksa gumijas, bet ir pieejami arī tādi, kas izgatavoti no dzīvnieku izcelsmes materiāliem vai poliuretāna. Ir gan tā saucamie „sausie” prezervatīvi, gan tādi, kas apstrādāti ar speciālu ūdens bāzes slīdvielu jeb lubrikantu vai arī ar spermicīdiem. Katra dzimumakta laikā pareizi lietoti prezervatīvi ir ļoti efektīvs kontracepcijas veids. Nav arī nekādu medicīnisku ierobežojumu prezervatīvu lietošanā, izņemot, ja ir alerģija pret lateksu.

Lateksa prezervatīvi ne tikai palīdz izvairīties no nevēlamas grūtniecības, bet arī var efektīvi pasargāt no seksuāli transmisīvajām infekcijām. Zinātnisks pētījums apliecina, ka vīriešu prezervatīvu aizsardzības pret HIV efektivitāte ir 87%.

Reālajā dzīvē prezervatīvu lietošana tomēr bieži vien nav tik efektīva kā daudzas citas grūtniecības izsargāšanās metodes. Kā liecina pieredze, tieši nepareiza prezervatīva lietošana, nevis pats prezervatīvs ir bijis iemesls tam, ka kaut kas tomēr ir nogājis greizi, t.sk. gadījumos, kad prezervatīvs ir pārplīsis.

Grūtniecība, neskatoties uz prezervatīva lietošanu, var iestāties, ja:

  • prezervatīvs tiek uzvilkts pārāk vēlu;
  • prezervatīvs saplīst (rīkojoties uzmanīgi un saskaņā ar norādījumiem, neaizķerot prezervatīvu, piemēram, ar gredzenu, ir maza iespējamība, ka tā notiks);
  • ja dzimumakta laikā tiek izmantots eļļas bāzes lubrikants, piemēram, vazelīns, ķermeņa eļļa, krēms vai losjons, kas var radīt plaisas lateksa prezervatīvos.

PĀRTRAUKTAIS DZIMUMAKTS

Pārtrauktā dzimumakta metodes princips ir, ka seksa laikā vīrietis izņem dzimumlocekli no partneres maksts, pirms ir notikusi ejakulācija. Šī ir riskanta izsargāšanās metode, jo partnerim katra dzimumakta laikā jāpaspēj dzimumlocekli izņemt no maksts vēl pirms orgasma sasniegšanas, kas prasa lielu koncentrēšanos un paškontroli. Tā kā dzimumlocekļa izņemšana no maksts pirms ejakulācijas vīrietim mazina gūto baudu un nepieciešamība koncentrēties rada stresu, pārtrauktais dzimumakts nav labākais un ieteicamākais izsargāšanās risinājums, it īpaši regulārai izmantošanai. Arī sievietei šādā veidā ir grūtāk sasniegt orgasmu, jo dzimumakts tiek pārtraukts tieši pirms uzbudinājuma kulminācijas sasniegšanas.

KALENDĀRĀ METODE

Kalendārā metode, saukta arī par dabisko ģimenes plānošanas metodi jeb periodisko atturēšanos, nozīmē atturēšanos no dzimumdzīves sievietes menstruālā cikla auglīgajās dienās. Šī metode var būt efektīva, ja partneri ir pieredzējuši un vienlīdz motivēti un spējīgi ik mēnesi nedēļu vai ilgāk – cikla auglīgajās dienās – atturēties no seksa, ja netiek lietoti citi izsargāšanās līdzekļi. Pozitīvi ir tas, ka šai kontracepcijas metodei nav blakusparādību. Taču, kā rāda statistika, gadījumu īpatsvars, kad kalendārā metode ir izrādījusies neefektīva un grūtniecība tomēr ir iestājusies, ir visai augsts.

DZEMDES SPIRĀLES

Dzemdes jeb intrauterīnās spirāles ir nelielas elastīgas metāla vai plastmasas ierīces, ko caur maksti ievieto sievietes dzemdē, lai novērstu grūtniecības iestāšanos. Dzemdes spirāle ir droša, efektīva un ilgstoši lietojama kontracepcijas metode. To var izmantot arī kā avārijas kontracepcijas metodi.

Aptuveni 15% jeb 150 miljoni seksuāli aktīvo sieviešu visā pasaulē dod priekšroku šai kontracepcijas metodei. Ir pieejamas hormonu (levenogestrelu vai progestīnu) izdalošas, kā arī tādas, kas satur vara, zelta un sudraba jonus, jeb tā saucamās nehormonālās spirāles. Pirms spirāles ievietošanas ieteicams veikt rūpīgu seksuāli transmisīvo slimību skrīningizmeklēšanu.

SIEVIEŠU BARJERMETODES: DIAFRAGMA, DZEMDES KAKLA UZMAVA, SIEVIEŠU PREZERVATĪVS, SŪKLIS

Sieviešu barjermetodes ir kontracepcijas līdzekļi, ko sieviete ievieto makstī pirms dzimumakta, lai novērstu grūtniecības iestāšanos. Šādi mehāniskie barjerlīdzekļi ir diafragma, dzemdes kakla uzmava un sieviešu prezervatīvs. Kontracepcijas sūklis darbojas vienlaikus gan kā mehāniskais, gan kā ķīmiskais barjerlīdzeklis. Par ķīmiskajiem barjerlīdzekļiem jeb spermicīdiem vari izlasīt plašāk šeit. (saite uz informāciju par spermicīdiem)

Izvēloties kādu no barjermetožu kontracepcijas līdzekļiem, jārēķinās, ka tie ir jāievieto makstī īsi pirms dzimumakta, un tas jādara ar rūpību un tehniski pareizi, tāpat kā to izņemšana no maksts pēc dzimumakta. Ne vienmēr tas var būt ērti un situācijai piemēroti.

Pareizas un konsekventas barjermetožu lietošanas gadījumā to efektivitāte var būt ļoti augsta. Reālajā dzīvē gan šiem kontracepcijas līdzekļiem, salīdzinot ar citiem, neplānotu grūtniecības iestāšanās gadījumu īpatsvars ir visai liels.

Sieviešu barjermetožu priekšrocības:

  • Vienkārši lietojamas
  • Maz blakņu
  • Darbojas makstī
  • Nav negatīvas ietekmes uz citām orgānu sistēmām
  • Var iegādāties bez receptes

Sieviešu barjermetožu trūkumi:

  • Mazāk efektīvas, salīdzinot ar hormonpreperātiem un dzemdes spirāli
  • Dažiem līdzekļiem jāgaida lietošanas pamācībā noteiktais iedarbības laiks
  • Iespējama alerģiska reakcija pret spermicīdiem
  • Nepasargā no seksuāli transmisīvām slimībām

 

  • Diafragma ir lateksa izstrādājums, kas nosedz dzemdes kaklu un daļu maksts sieniņas. Tai ir elastīga maliņa, kas to notur vietā.
  • Dzemdes kakla uzmava ir izgatavota no gumijas, tā ir nedaudz mazāka par diafragmu un stingri nosedz dzemdes kaklu.
  • Sieviešu prezervatīvs ir plāns, caurspīdīgs, mīksts plastikāta apvalks, ko sieviete ievieto makstī pirms dzimumakta. Tam ir divi gredzeni – elastīgs noņemams gredzens slēgtajā galā, kas atvieglo ievietošanu, kā arī lielāks elastīgs gredzens vaļējā galā, kas paliek ārpus maksts un palīdz pasargāt ārējos dzimumorgānus.
  • Kontracepcijas sūklis ir viens no senākajiem kontracepcijas līdzekļiem cilvēces vēsturē. Senākos laikos šim mērķim izmantoja dabisku jūras izcelsmes sūkli, kas piesūcināts ar spermicīdu un ko ievietoja makstī pirms dzimumakta. Mūsdienās tas ir neliels poliuretāna putu sūklis, kas satur spermicīdu. Tas uzsūc spermu un veido fizisku barjeru dzemdes kakla priekšā. Izdalot spermicīdu, tas darbojas arī kā ķīmiskais barjerlīdzeklis. Sūklis nodrošina aizsardzību 12–24 stundas pēc tā ievietošanas makstī. Pasaulē ir zināmi un tiek izmantoti trīs kontracepcijas sūkļu veidi.

SPERMICĪDI

Spermicīdi ir ķīmiskas vielas, kas, ievadītas makstī, iedarbojas uz spermatozoīdiem, padarot tos nekustīgus. Tos ievieto sievietes makstī pirms dzimumakta. Spermicīdi ir pieejami krēmu, želeju jeb gelu, kūstošu svecīšu, putojošu tablešu, putu aerosolu un C plēvīšu veidā. Ir arī prezervatīvi, kas apstrādāti ar spermicīdu. Kā kontracepcijas līdzekli lietojot spermicīdu vienu pašu, tas nenodrošina pietiekami augstu aizsardzības līmeni, tāpēc lielākai efektivitātei tos vislabāk izmantot kombinācijā ar kādu no barjermetodēm.

IMPLANTI UN INJICĒJAMI LĪDZEKĻI

Kontraceptīvais implants ir ar hormonu preparātu pildīta kapsula, ko ievieto zem sievietes augšdelma ādas. Injicējamie kontracepcijas līdzekļi satur sintētiskos hormonus (līdzīgi kā tabletes), un tos ievada organismā dziļas intramuskulāras injekcijas veidā.

LAKTĀCIJAS AMENOREJAS METODE

Barošana ar krūti – izsargāšanās metode?

Pret krūts barošanu kā kontracepcijas metodi būtu jāizturas visai piesardzīgi – priekšnoteikumu kopums, kas nepieciešams, lai tā nodrošinātu efektīvu izsargāšanos, piepildās salīdzinoši reti, tāpēc nav daudz sieviešu, kurām tā ir piemērota. Ar 98% izsargāšanās efektivitāti var rēķināties tikai tad, ja atbilst visi nepieciešamie priekšnoteikumi. Pat ja viens no tiem nav spēkā, barošana ar krūti vairs nav uzskatāma par efektīvu kontracepcijas metodi.

Trīs obligātie priekšnoteikumi:

  • Līdz 6 mēnešu vecumam. Laktācija kā izsargāšanās metode ir izmantojama tikai līdz brīdim, kad bērnam paliek pusgads. Pēc tam ieteicams nekavējoties uzsākt kādas citas kontracepcijas metodes lietošanu.
  • Nav menstruāciju. Laktācija kā izsargāšanās metode darbojas tikai tad, ja tev pēc dzemdībām nav notikusi ovulācija. Tas ir vēl viens būtisks riska faktors šai metodei. Mēnešreizes norāda uz ovulācijas atsākšanos tikai pēc tam, kad tas jau ir noticis. Turklāt šajā periodā bērna ieņemšanas iespējamība ir pat vēl lielāka – gan anatomiski, gan hormonāli sieviete ir jo īpaši gatava jaunai grūtniecībai. Tāpēc tiklīdz menstruālā asiņošana atsākas, jāizvēlas cita kontracepcijas metode.
  • Pilna jeb ekskluzīva krūts barošana. Tas nozīmē, ka sieviete savam bērnam nodoršina zīdīšanu jeb krūts barošanu katrā mazuļa ēdienreizē, aptuveni ik pēc 4 stundām (naktī ik pēc 6 stundām).

STERILIZĀCIJA

Sterilizācija sievietēm

Sievietes sterilizācija, ko dēvē arī par olvadu oklūziju vai nosiešanu, ir pastāvīga kontracepcijas metode sievietēm, kuras vairs nevēlas dzemdēt bērnus. Tā ir vienkārša ķirurģiska procedūra. Visbiežāk pielietotās sterilizācijas metodes ir minilaparotomija, ko parasti veic, izmantojot vietējo anestēziju ar viegliem nomierinošiem līdzekļiem, un laparoskopija, ko veic vispārējā narkozē. Sterilizācija neietekmē bērna barošanu ar krūti vai dzimumdzīves kvalitāti, un tai nav nekādu blakusparādību.

Sterilizācija vīriešiem

Vīrieša sterilizācija jeb vazektomija ir pastāvīga kontracepcijas metode vīriešiem, kuri vairs nevēlas bērnus. Tā ir vienkārša ķirurģiska procedūra, ko veic vietējā anestēzijā, pārgriežot sēklvadus, kas savieno sēkliniekus un cirksni. Vīrieša sterilizācija nav kastrācija, tā neietekmē sēkliniekus. Pēc vazektomijas spermas daudzums ejakulējot ir gandrīz tāds pats kā iepriekš, taču tajā nav spermatozoīdu, kas ir nepieciešami olšūnas apaugļošanai, jo, pārgriežot sēklvadus, ir novērsta spermatozoīdu un sēklas šķidruma savienošanās. Sterilizācija neietekmē vīrieša seksuālās spējas un vēlmi stāties dzimumattiecībās.

X