menu-icon
close-overlay-icon
loading image
decor image

Informācija par avārijas kontracepciju

Avārijas kontracepcija ir metode, ko lieto ārkārtas situācijās, lai novērstu neplānotu grūtniecības iestāšanos pēc seksa bez izsargāšanās. Tāpēc to sauc arī par "nākamā rīta tableti" jeb "nākamās dienas tableti". Šāda avārijas kontracepcija ir, piemēram, Escapelle tablete.

Avārijas kontracepciju lieto pēc dzimumakta, lai izvairītos no nevēlamas grūtniecības gadījumos, kad izvēlētā kontracepcijas metode ir izrādījusies neveiksmīga vai ir bijis sekss bez izsargāšanās.

Speciāli šim mērķim paredzētas avārijas kontracepcijas tabletes - kā Escapelle - iedzeršana 72 stundu laikā pēc dzimumakta ir visbiežāk izmantotā avārijas kontracepcijas metode.
Tā saucamā "nākamā rīta tablete" satur sievišķo hormonu levonorgestrelu, kas ir daudzu regulāri lietojamo kontracepcijas tablešu sastāvā.

Avārijas kontracepciju lieto, ja:

  • Seksa laikā pārplīsa vai noslīdēja prezervatīvs
  • Tu neesi droša par izmantotās pārtrauktā dzimumakta vai kalendārās metodes efektivitāti
  • Pirms dzimumakta nav lietota kontracepcija
  • Esi kļūdījusies regulārās kontracepcijas lietošanā (piemēram, aizmirsusi iedzert ikdienas kontracepcijas tableti), vai tev bijusi vemšana vai caureja 2-3 stundu laikā pēc kontracepcijas tabletes lietošanas
  • Tu esi lietojusi citus medikamentus, kas var būt mazinājuši regulāri lietojamo kontracepcijas tablešu efektivitāti
Informācija par avārijas kontracepciju

Avārijas kontracepcijas tablete - kā Escapelle - var būt iespējams risinājums, lai neiestātos nevēlama grūtniecība, ja tā tiek lietota 72 stundu (3 dienu) laikā pēc tam, kad ir bijis sekss bez izsargāšanās.

ESCAPELLE un POSTINOR - DUO ir izmantoti vairāk nekā 400 miljonos gadījumu bez jebkādām nopietnām blakusparādībām.

Ņem vērā, ka avārijas kontracepcijas tablete tomēr ir paredzēta tikai ārkārtas situācijām, nevis ikdienas lietošanai.
Un vēl - ja ārsts ir norādījis, ka tu kaut kādu iemeslu dēļ nedrīksti lietot regulāri lietojamās kontracepcijas tabletes, tas nenozīmē, ka tu automātiski nedrīksti lietot arī avārijas kontracepcijas tabletes. Lūdzu, precizē un pārrunā šo jautājumu ar savu ārstu.

POSTINOR-DUO

Atsevišķās Austrumeiropas un NVS valstīs, un arī Latvijā aptiekās ir pieejamas divu veidu levonorgestrelu saturošas avārijas kontracepcijas tabletes – Escapelle un Postinor-Duo.
Abi medikamenti satur vienu un to pašu hormonu (levonorgestrelu, ko izmanto arī daudzās regulārai ikdienas lietošanai paredzētajās kontracepcijas tabletēs), taču atšķiras devas un tablešu skaits iepakojumā: Escapelle iepakojumā ir viena tablete, savukārt Postinor-Duo – divas.