menu-icon
close-overlay-icon
loading image
decor image

Kontracepcijas metodes izvēle

Mūsdienās ir pieejami dažādi kontracepcijas līdzekļi gan sievietēm, gan vīriešiem. Tomēr viena no populārākajām un reizē arī drošākajām metodēm, kā izvairīties no nevēlamas grūtniecības, ir pretapaugļošanās tabletes.
Līdzīgu izsargāšanās efektivitāti nodrošina arī dzemdes spirāles, diafragmas un uzmavas kombinācijā ar spermicīdiem, kā arī prezervatīvi. Pārtrauktais dzimumakts un kalendārā metode ir visnedrošākās izsargāšanās metodes. 100% aizsardzību no nevēlamas grūtniecības nodrošina tikai sterilizācija.
Atceries - ja kaut kas noiet greizi ar kādu no izmantotajām kontracepcijas metodēm, no nevēlamas grūtniecības vai, vēl ļaunāk, no aborta tevi var pasargāt avārijas kontracepcija.

Kontracepcijas tabletes ir viena no ērtākajām un, iespējams, arī lētākajām kontracepcijas metodēm, ņemot vērā izsargāšanās efektivitāti. Salīdzinot ar pašām pirmajām kontracepcijas tabletēm, kas saturēja ļoti augstu hormona devu un radīja nepatīkamas blakusparādības, mūsdienu kontracepcijas tablešu sastāvā estrogēna daudzums ir ievērojami mazāks. Taču tās ir tikpat efektīvas, turklāt tām ir krietni mazāk blakusparādību.

Kāda ir statistika?
Kontracepcijas efektivitāti parasti nosaka, izmantojot Raimonda Perla formulu. Tā parāda, cik sievietēm no 100 (seksuāli aktīvām reproduktīvā vecumā), izmantojot attiecīgu kontracepcijas metodi, gada laikā tomēr ir iestājusies grūtniecība. Pareizi lietojot kontracepcijas tabletes atbilstoši instrukcijai, Perla indekss ir ļoti zems – mazāks nekā 1% -, kas ir kontracepcijas tablešu lielā priekšrocība salīdzinājumā ar citām metodēm. Tomēr reālajā dzīvē šis procents ir nedaudz lielāks - grūtniecība gada laikā iestājas astoņām no 100 kontracepcijas tablešu lietotājām. Ar ko tas ir izskaidrojams?

Lielākais risks palikt stāvoklī, neskatoties uz kontracepcijas tablešu lietošanu, ir saistīts ar instrukcijas noteikumu neievērošanu. Piemēram, cikla pēdējā nedēļā ir aizmirsts iedzert vienu vai vairākas tabletes. Tas būtiski palielina nevēlamas grūtniecības risku. Tāpēc, pirms uzsāc lietot kontracepcijas tabletes, noteikti iepazīsties ar tām pievienoto informāciju. Tur būs arī padomi, kā rīkoties, ja ir aizmirsts iedzert vienu vai vairākas kontracepcijas tabletes.

Vēl viena lieta, kas var mazināt regulāri lietojamo kontracepcijas tablešu efektivitāti, ir iespējamās zāļu blakusparādības - vemšana vai caureja -, kā dēļ var būt traucēta zāļu uzņemšana organismā. Šādā gadījumā tu nevari paļauties uz kontracepcijas tablešu aizsardzību. Tāpēc, ja šajā laika posmā tev ir bijis sekss, no neplānotas grūtniecības Tev ir iespēja izvairīties, lietojot avārijas kontracepciju.

Par vienu no drošākajām kontracepcijas metodēm uzreiz pēc pretapaugļošanās tabletēm tiek uzskatīta dzemdes jeb intrauterīnā spirāle. Tās Perla indekss ir 0,8% robežās. Tomēr arī šai kontracepcijas metodei ir raksturīgi "negadījumi". Tas visbiežāk notiek laikā, kad, ieturot ik pēc 5-10 gadiem ieteicamo pāris mēnešu pārtraukumu dzemdes spirāles lietošanā, sievietes aizmirst par nepieciešamību izsargāties. Šādās situācijās no neplānotas grūtniecības Tev ir iespēja izvairīties, lietojot avārijas kontracepciju.
Kontracepcijas nolūkos var izmantot arī barjermetodes – vīriešu un sieviešu prezervatīvus, diafragmas un dzemdes kakla uzmavas. Diafragmas un uzmavas izmanto kopā ar spermicīdiem. Šīs kontracepcijas metodes Perla indekss ir no 6 līdz 16%, atkarībā no lietošanas precizitātes.

Sieviešu un vīriešu prezervatīvi ir plaši izmantoti kontracepcijas līdzekļi, tomēr arī to lietošana prasa īpašu rūpību un atbildību. Atceries - ja gadās, ka prezervatīvs vai kāds cits lokāli lietojamais kontracepcijas līdzeklis dzimumakta laikā noslīd, saplīst vai ir bojāts, no neplānotas grūtniecības Tev ir iespēja izvairīties, lietojot avārijas kontracepciju. (Spied šeit un uzzini vairāk par prezervatīvu lietošanas riskiem.)

Visnedrošākās kontracepcijas metodes ir pārtrauktais dzimumakts un kalendārā metode. To Perla indekss ir attiecīgi 27% un 25%. Tas nozīmē, ka katrai ceturtajai sievietei, izmantojot šīs izsargāšanās metodes, tomēr iestājas grūtniecība. Lai samazinātu šo risku, attiecīgā situācijā var nākties papildus izmantot arī avārijas kontracepciju. Tāpēc būtu ieteicams tomēr padomāt par kādu drošāku ikdienas izsargāšanās metodi. (Spied šeit un uzzini vairāk par pārtrauktā dzimumakta vai kalendārās metodes lietošanas riskiem.)

Spied šeit, lai uzzinātu vairāk par riskiem, lietojot prezervatīvu »
Spied šeit, lai uzzinātu vairāk par riskiem, lietojot pārtrauktā dzimumakta vai kalendāro metodi »